Sayfalar

23 Kasım 2017 Perşembe

Seyahatname okumayı sevenlere; BİR DİNOZORUN GEZİLERİ

Gezi kitaplarından hoşlanır mısınız? Ben bayılırım. Daha önce gezdiğim yerleri bir de başkasının penceresinden görmek çok mutlu eder beni. Henüz gitmediğim, görmediğim yerleri okumaksa yepyeni kapılar açar bana. Şimdi size bahsedeceğim kitap aslında çok da yeni değil. Ancak benim yoğun iş ve ev döngüsü içerisinde okumakta maalesef geciktiğim bir kitap; Bir Dinozorun Gezileri. Yazarı ise ünlü edebiyatçımız Mina Urgan
Bir Dinozorun Gezileri, Mina Urgan’ın hayatı boyunca yurtiçinde ve yurtdışında yaptığı seyahatleri sırasında başından geçen güzel ve eğlenceli hatıralarını, gezdiği yerler hakkındaki izlenimlerini, yediklerini içtiklerini, arada bir dünyaya bakış açısını hatta siyasi görüşünü, kitap yazıyormuş gibi değil de karşısındaki ile sohbet ediyormuş gibi bizlere aktardığı bir eser. Mina Urgan eğitim-iş ya da tatil amaçlı bir çok seyahate çıkmış. Bunlar genellikle  3-5 günlük değil aylar süren uzun seyahatler olmuş. Yani gittiği yerlerde oranın yerlisi gibi yaşayıp gözlem yapabilme fırsatı bulmuş. Gezdiği bu kadar şehir içerisinde en sevdiği, kendi deyimi ile gönlünü kaptırdığı şehir ise Paris olmuş. Sadece yurtdışı değil, güzel Türkiyemizi de batısından doğusuna bir çok şehrini gezme şansına erişmiş. Özellikle yaptığı Mavi Yolcukları anlattıkça hemen işi gücü bir tarafa bırakıp Ege’ye koşası geliyor insanın. 

Bunlara rağmen kitabı okurken yazarla ters düştüğüm, yorumlarına ve düşüncelerine hiç katılmadığım yerler de olmadı değil. Ancak sonuç olarak Bir Dinozorun Gezileri bu türden hoşlananların okuması gereken eğlenceli ve öğretici bir kitap. 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder