Sayfalar

14 Ocak 2016 Perşembe

PARİS VE LONDRA'DA HAYAT KUSURSUZ MU SANDINIZ? OKUYUP ÖYLE KARAR VERİN

PARİS VE LONDRA'DA BEŞ PARASIZ


Paris ve Londra'da hayat kusursuz mu sandınız? Bu kitabı okuduktan sonra karar vermelisiniz.

1984 kitabı sayesinde tanıştığım İngiliz yazar George Orwell'i çok beğenmiştim. Sonrasında kitapçıda gezerken Paris ve Londra'da beş parasız adlı kitabını görünce düşünmeden aldım tabii. Sonuçta George Orwell, Avrupa'da en sevdiğim iki şehri konu alan bir kitap yazmış, okumamak mümkün mü?
Bizler seyahat için gittiğimiz ülkelerde genelde turistik yerleri gezdiğimizden şehirlerin hep iyi ve zengin tarafları ile karşılaşıyoruz. Gördüğümüz güzellikler, hayat tarzı gözlerimizi öylesine kamaştırıyor ki bu şehirlerde bir parça ekmeğe muhtaç bir çok insanın yaşadığını unutuyoruz. İşte George Orwell bu kitabında madalyonun öteki yüzünü görmemizi sağlıyor. Avrupa'nın hatta Dünya'nın en önemli iki şehrinde, Paris ve Londra'nın arka sokaklarında yaşanan sefaleti gözler önüne seriyor.
Hikaye Paris'te başlayıp Londra'da devam ediyor. Kitap ilerledikçe insanların birazcık para kazanabilmek için 20 saat aralıksız çalışmalarını, kıyafetlerini rehin vermelerini, bütün bir seneyi sadece ekmek yiyerek geçirmelerini hayretle okuyorsunuz. Ancak daha çok ilginizi çekecek bir şey varsa o da dışarıdan çok şık görünen cafe ve restoranların mutfaklarındaki korkunç vaziyetler. Bu güzel restoranlara gidip menüden havalı yemekler seçerek sipariş ediyoruz. Peki önümüze nasıl geliyor hiç düşünüyor muyuz? İşte George Orwell sayesinde biz yemeğimizi beklerken arka bölümde neler olup bittiğini öğrenme fırsatı yakalıyoruz. Mutfakta, aslında bizim bilmediğimiz hiyerarşik bir düzen var. Ve bu sistem içerisinde hiç kimse mutlu değil. Çünkü uzun çalışma saatleri herkesi hayatından bezdirmiş durumda. Restoran sahipleri ise sadece kazandıkları paraya bakıyor, arka tarafta neler olup bittiği patronların umurunda değil. E bu durumda mutfaklar temizlik bakımından felaket ötesi durumda. Emin olun bu kitabı okuduktan sonra restoranlara gittiğinizde eskisi kadar huzurlu olamayacaksınız. Temizlik konusunda aklınızda hep bir soru işareti olacak :))

Paris ve Londra sevdalıları, George Orwell'in Paris ve Londra'da beş parasız adlı kitabı, bu şehirleri daha önce hiç görmediğimiz yüzüyle ele alan, kaçırmamanız gereken bir eser.

Paris seyahatimiz için; http://gezginflamingo.blogspot.com.tr/2015/12/paris.html
Londra seyahatimiz için; http://gezginflamingo.blogspot.com.tr/2015/09/londra.html
tıklayınız..


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder