Sayfalar

21 Mayıs 2015 Perşembe

DUBAİ GEZİ REHBERİ

Dubai; Birleşik Arap Emirliklerinin şüphesiz en ünlü olanı, insanoğlunun yaratıcılıkta, gösterişte ve biraz da görgüsüzlükte gelip gelebileceği son nokta, paranın neler yaptırabileceğinin en büyük göstergesi. Fazla değil daha birkaç yıl öncesine kadar kupkuru bir çölken, şimdi tüm dünyanın bir numaralı turizm merkezi haline gelmiş. Burada her zevke uygun bir aktivasyon bulabiliyorsunuz. Eğer karla kışla fazla aranız yoksa Dubai sizin için sıcacık bir kaçış noktası olabilir.


Paranın gücü :)

İstanbul'dan Dubai'ye birçok firma ile uçak bileti bulabilirsiniz. Uçuş süresi İstanbul'dan  yaklaşık 4-4,5 saat. Dubai'ye gitmek için en iyi zamansa; Türkiye'de en düşük hava sıcaklıklarının yaşandığı kış ayları. Yani aralık-ocak gibi giderseniz Dubai'de harika bir hava sizi bekliyor olacak. Aksi takdirde özellikle de yaz aylarında Dubai'ye yapılan seyahatlerde 45-50 derece gibi uçuk sıcaklıkları göze almanız gerekiyor ki bu da eziyet anlamına geliyor. Biz ziyaretimizi aralık ayında gerçekleştirdik ve 4 günlük bir gezi programı hazırladık. Bu 4 güne hem deniz tatili sığdırdık hem de Dubai'nin ana yapılarını gezdik. 

Dubai

Her zamanki gibi yine uçaktan çekilmiş bir fotoğraf koyarak başlıyorum yazıma. Bu fotoğraf size sadece sıkıcı bir çöl manzarası sunuyor olsa da aslında durum çok farklı. Dubai adeta çöl ortasında bir vaha. İleride de bahsedeceğim palmiye adası, dünya haritası gibi bir çok çılgın projenin ev sahipliğini yapıyor.

Emirler

Daha havaalanına adım atar atmaz her yerde emirlerin fotoğrafları karşımıza çıkıyor. Sadece havaalanında değil şehrin her yerinde bu resimleri bulmak mümkün. Sağdaki resimde Abu Dhabi şeyhi, soldakinde ise Dubai şeyhi El Maktum görülüyor. Birleşik arap emirlikleri halkı(ki birleşik arap emirlikleri vatandaşlarına 'emirati' deniyor) emirlerini çok seviyorlar. Sevmekte de haklılar çünkü emirleri sayesinde çalışmayıp çok ciddi bir refah içinde yaşıyorlar. Dubai'de çalışan Dubai vatandaşı görmek çok zor. Çalışanlar genelde afganistan, pakistan, hindistan gibi başka memleketlerden.

Dubai saatiyle sabah saat 7'de havaalanına indik(Dubai saati Türkiye'ye göre 1 saat ileri). Havaalanının önünden bir taksiye binip otelimize geçtik. (Yeri gelmişken söyleyeyim bu şehirde gönül rahatlığı ile taksi kullanabilirsiniz. Çünkü bu petrol ülkesinde taksi sudan ucuz.) Otelimiz Citymax Bur Dubai idi. Zaten Bur Dubai, şehrin eski yerleşim yeri, kısacası eski Dubai de diyebiliriz buraya. Otel çok lüks değildi ama genel olarak biz memnun kaldık. Fiyatı gayet uygundu ve bu fiyata kahvaltı da dahildi, ayrıca odalar da gayet temizdi. Çok merkezi bir yerde miydi diye sorarsanız hayır değildi ama dediğim gibi taksi ile ulaşım çok kolay olduğundan herhangi bir zorluk yaşamadık.

Citymax Bur Dubai

Gezmeye otele çok yakın olan Al Fahidi caddesinden başlıyoruz.  Bu cadde önemli bir cadde, önemi de ara sokaklarında barındırdığı birçok ucuz elektronikçiden geliyor. İlk gün ana cadde üzerindeki dükkanlara baktığımızda fiyatların Türkiye'dekinden çok da farklı olmadığını görüp hayal kırıklığı yaşasak da daha sonra ara sokaklara girince asıl cevherin buralarda gizli olduğunu anladık :) Gerçekten de bazı ürünlerde (özellikle de fotoğraf makinelerinde) fiyatlar çok uygundu. Ancak özellikle telefon konusunda orijinal olup olmadığını garanti edemem, çünkü orijinaliyle birebir aynı olan çakma telefonlar bulunuyor. Dikkatli olmak gerek. Bu arada eğer alışveriş için buraya kadar gelecekseniz cuma günü gelmemeye dikkat edin. Çünkü cuma günü Dubai'de neredeyse her yer kapalı.

Al Fahidi'deki elektronikçilerde bir tur atıp taksiye biniyoruz ve bugünkü ikinci durağımıza yani Deira  bölgesindeki Gold Souk-Spice Souk'a doğru yol alıyoruz. Burası bizim Kapalı Çarşıya benziyor biraz. Yalnız burada gezdiğiniz süre içinde çantalarınıza özellikle dikkat edin çünkü çevrede birçok yankesici var. Burada birbirinden güzel altın takılar var, işçilikleri çok güzel. Fiyatları da Türkiyedeki gibi ya da çok az altında. Yine ara sokaklara dalarsanız ucuz hediyelik eşya dükkanları bulabilirsiniz. Ancak cuma günü gittiğimiz için yine bir çok dükkanı kapalı buluyoruz :((

Gold Souk

Gold Souk

Gold Souk'ta birbirinden değişik altın işi takılar bulabilirsiniz

Gold Souk

Bir diğer durağımız Deira City Center. Burası bildiğimiz AVM. Dubai'deki diğer devasa AVM lerin yanında çok küçük kalıyor. Buranın özelliği ise daha çok yerli halkın kullandığı AVM olması. Dolayısıyla fiyatların diğer AVM lere göre daha ucuz olduğu söyleniyor ama biz gezindiğimizde çok da bir fark göremedik açıkçası.

Deira City Center'daki devasa Carrefour

Deira City Center'da taksi sırasına giriyoruz. Dubai'de hiçbir AVM'de çıkıp da istediğiniz gibi taksiye binip gidemiyorsunuz. Çıkış sizi taksi sırasına yönlendiriyor. Sıramız gelince taksiye biniyoruz ve Deira Creek turunu yapmak üzere, gelmeden Türkiye'den online almış olduğumuz biletlerimizde tekneye doğru ilerliyoruz (biletimizi www.grupon.ae sitesinden aldık). Nehir boyunca bir çok tur şirketi var. Hemen hepsi aynı yeri gezdiriyor. Herhangi birini tercih edebilirsiniz. Bizim gittiğimiz teknede akşam yemeği ve tennure dedikleri dans show vardı. Deira Creek turu çok gerekli miydi diye sorarsanız bence çok gerekli değil. Eğer Dubai'de yeterli vaktiniz yoksa ilk eleyeceğiniz şey olabilir. Neden derseniz; 1. Tur 2 saate yakın sürüyor ama gezindiğiniz nehir boyunca görüp çok da etkileneceğiniz bir yapı yok, dolayısıyla bu sürede sıkılıyorsunuz, 2. ise yemekleri şimdiye kadar yurt dışında yediğim en kötü yemekti. Bayattı ve lezzetsizdi. Tennure show ise fena değildi. Tur esnasında isterseniz 10-15 AED karşılığında elinize kına da yaktırabilirsiniz.

 Teknede isterseniz kına da yaktırabilirsiniz

İlk gün tekne gezisinden sonra otele döndük. Sabah saat 11 gibi otelden çıktık. İlk adresimiz Dubai Marina Mall. Hedefimiz önce marinanın AVM'sinde bir tur atıp sonrasında marinayı gezmek. Marina Mall'ın önüne geldiğinizde sizi ultralüks arabalar ve gökdelenler karşılıyor. Dubai Marina Mall herhangi bir AVM gibi, pek bir özelliği yok. Fiyatlar da diğer AVM ler gibi. Ancak çıkıp da marinada yürümeye başladığınızda kendinizi hayran hayran etrafı izlerken buluyorsunuz. Gerçekten de hayran olmamak elde değil. Marina benim Dubai'deki favorilerimden biri oldu. Etrafta bir sürü güzel cafe ve restoran da var. Oturup dinlenmek için harika bir yer. Ayrıca bu bölgede bir çok da otel bulunuyor ancak fiyatları biraz yüksek. 

Dubai Marina Mall

Dubai Marina

Dubai Marina

Dubai Marina'dan çıkıp taksiyle Mall of Emirates'e geçiyoruz. Burası da yine devasa AVM'lerden biri. Çılgınlıkta o kadar ileri gitmişler ki AVM'nin içine kayak pisti bile kurmuşlar. Yazın ortasında isterseniz kayak yapabiliyorsunuz. Ya da kayak yapanları yemek yerken oturup izleyebiliyorsunuz. Örneğin Cheesecake Faktory'de bir şeyler yerken bir yandan kayak pistini de izleyebilirsiniz.  Önerim AVM'den içeri girer girmez bir harita edinmeniz yoksa istediğiniz mağazayı bulmanız mümkün değil. Dubai'ye gelirken alışveriş konusunda büyük hayallerim vardı ancak gidince anladım ki Dubai hiç de ucuz bir yer değil. Hemen hemen her şey ya Türkiye'dekiyle aynı fiyatta ya da daha pahalı. Amerika'daki o muhteşem outletlerden sonra insanın hiçbir şey alası gelmiyor.

Mall of Emirates

AVM'lere girerken harita almayı unutmayın

AVM'den sonraki durağımız benim Dubai'de en beğendiğim yer olan Madinat Jumeirah. Buraya keşke daha erken ve daha aç gelseymişiz diye düşünmeden edemiyoruz. Burası tek kelimeyle mükemmel bir yer, huzur verici. İçinde birbirinden güzel dükkanları geziyorsunuz, dışarı çıktığınızda ise harika bir manzara sizi bekliyor. İsterseniz bir sandal gezintisi de yapabilirsiniz. Ayrıca burada birbirinden güzel mekanlar da var. Kısacası bence buraya aç ve geniş bir zamanda gelin. Hatta mümkünse hem gece hem gündüz gelin. Çünkü gecesi ayrı gündüzü ayrı güzel.

Madinat Jumeirah

Madinat Jumeriah

Madinat Jumeriah

Madinat Jumeriah

Seyahatimiz boyunca Dubai'de bir çok yerde gördüğümüz bu altın makinelerini Madinat Jumeriahta da bulduk.

Yoğun bir günün ardından taksiyle otele döndük. Ertesi gün sabah erkenden kahvaltımızı yapıp Burj Khalifa'ya gitmek üzere hemen otelden ayrıldık. Dubai'ye gitmeden edindiğimiz bilgilere göre Burj Khalifa'ya çıkacaksak akşamüstü güneş batmaya yakın saatlerde çıkmamız gerekiyordu. Böylece insanoğlunun yapmış olduğu en yüksek binadan Dubai'nin hem gündüzünü hem de gecesini görmüş olacaktık. Ancak pratikte olay hiç de böyle olmadı. Tatilden 1-2 hafta önce Burj Khalifa'nın sitesinden online biletimizi almak istediğimizde akşam saat 17 ile 20 arası neredeyse tüm saatlerin dolu olduğunu gördük. Biz de planlarımızı değiştirip mecburen sabah saat 8.00'a bilet almak zorunda kaldık.

Burj Khalifa'ya çıkarken, Dubai'nin tarihini ve dünyanın en yüksek binasının yapım aşamasını anlatan videolar dönüyor. Gerçekten de etkileyici.

Burj Khalifa 828 m ile dünyanın en yüksek binası. Yapım aşamasındayken binanın adı Burj Dubai imiş. Ancak Abu Dabi emiri Şeyh Khalifa, karşılıksız 10 milyar dolarlık para yardımıyla zor durumda olan Dubai ekonomisini krizden kurtarınca ani bir kararla binanın ismi Burj Khalifa olarak değiştirilmiş. Şeklini Hymecocallis yani çöl çiçeğinden alıyor. 124. ve 148. katta gözlem kuleleri bulunuyor, isterseniz her ikisini de ziyaret edebilirsiniz. Saatlere göre fiyatlar da değişiklik gösteriyor, buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz. 122. katında ise dünyanın en yüksek restoranı At.mosphere bulunuyor. Eğer param bol diyorsanız bu restoranda bir şeyler yiyip içeceğinizi yudumlayarak etrafı izleyebilirsiniz. Tabii bunun için gitmeden rezervasyon yaptırmanız gerekiyor, adresi şu http://www.atmosphereburjkhalifa.com/. Bu kadar yüksekten tüm Dubai'yi hatta komşu emirlikleri bile izleyebiliyorsunuz. Burj Khalifa'yı mutlaka yapılacaklar listesine ekleyin.

Burj Khalifa

Burj Khalifa

Burj Khalifa'dan yapımı halen devam eden dünya haritası


Burj Khalifa'da harika manzaralar fotoğraflayıp Palmiye adasındaki Atlantis Hotel'e doğru yola çıkıyoruz. Dubai aquparklarıyla da meşhur bir yer. Araştırdığınızda 2 önemli aquapark karşınıza çıkıyor. Bunlardan biri Wild Wadi, diğeri de Aquaventure. Atlantis, Palmiye adasının en uzak ucunda. Böylece kısa bir palmiye turu da yapmış oluyoruz. Palmiye adasında inanılmaz derecede lüks evler oteller ve rezidanslar var. Yalnız işin ezici tarafı eğer eviniz yoksa dallara giremiyorsunuz.

Palmiye Adası

Atlantis Hotel

Heyecan sevmeyen biri olarak Aquaventure'ye giderken soru işaretlerim vardı. Ancak Aquaventure,atraksiyon seven sevmeyen herkesin eğleneceği bir yermiş bunu anladım. İsterseniz sadece hafif dalgalı sularda botla gezinti yaparsınız, isterseniz de Tower of Neptune'de heyecanın doruğuna çıkarsınız, size kalmış. Ancak Dubai'ye gelmişken bir aquapark deneyimi yaşamanızı öneririm. Aquaventure'ye klasik giriş bilet fiyatı 250 AED. Ancak yunuslarla falan yüzmek istiyorum derseniz fiyat değişiyor tabi. Kısacası seçeceğiniz aktivasyona göre değişen bilet fiyatları mevcut; burayı inceleyebilirsiniz.

Aquaventure

Tower of Neptune

Aquaventurenin arka tarafında harika bir sahil var. Burada hem denize girebilir (ki buranın denizi harika) hem de çok güzel Burj el Arab pozları yakalayabilirsiniz.

Aquaventure

Waterparkta yorucu bir günün ardından 1-2 saat dinlenmek için otele gidiyoruz. Akşam planda dünyanın en büyük AVM'si Dubai Mall var.
Dubai bir 'en' ler şehri. Her şeyin en büyüğü, en yükseği burada.  Dolayısıyla dünyanın en yüksek binasının altına da dünyanın en büyük AVM'si olan Dubai Mall'ı kondurmuşlar. Tam önünde de dünyanın en büyük show yapan çeşmesi Dubai Fountain var. Aslında sabah Burj Khalifa'ya çıkmıştık ancak hem zaman kısıtlılığından hem de akşam yemeğini Dubai Fountaine karşı yemek istediğimizden akşam tekrar bu bölgeye geldik. Evet Dubai Mall dünyanın en büyük AVM'si. İçinde birbirinden değişik markalar bulunuyor. Aslında Burj Khalifa'nın içinden de direkt Dubai Mall'a geçiş var. Daha önce de bahsettiğim gibi AVM'ye girer girmez bir harita edinmeye çalışın.Çünkü devasa büyüklükte, kaybolmamak mümkün değil. O kadar ki AVM içinde küçük taksiler bile var, gezmekten yorulursanız taksiyle devam edebilirsiniz. Ayrıca Dubai Mall büyüklüğü ile olduğu kadar içinde barındırdığı devasa akvaryumla da çok ünlü.

Dubai Mall'da birbirinden ünlü markaların mağazaları bulunuyor. Hatta bazılarına öyle elinizi kolunuzu sallayarak giremiyorsunuz, önceden randevu almanız gerekiyor.

Her yerde olduğu gibi AVM'nin içinde de Şeyhlerine özel bir yer ayırmışlar.

Dubai Mall'da her şey var. İşte bu da sanat kısmı; Şelaleden atlayan heykeller.

Dubai Mall'daki buz pisti

Dubai Mall, dev akvaryum

Dubai Mall; arapların altın düşkünlüğünden Ferrari de nasibini almış.

Daha önce de bahsettiğim gibi Dubai Mall'un önünde dünyanın en büyük show yapan çeşmesi bulunuyor. Akşam saat 18.00-23.00 arası her yarım saatte bir yaklaşık 2 dakika süren bir gösteri var. Gösteriyi çeşmenin hemen yanına gidip kalabalıkla birlikte izleyebilirsiniz, bu birinci seçenek. Ya da ikinci seçenek olarak bizim gibi manzaralı bir yerde yemek yerken bir yandan da her yarım saatte bir gösteriyi izlemeyi tercih edebilirsiniz. Çeşmenin etrafında bir çok şık mekan var. Rezervasyon yaptırmak için bir kaç tanesini aradığımızda hepsinden 'dolu' yanıtını alınca üzüldük açıkçası. Dubai Mall'da kara kara düşünerek gezerken birden Outback Steak'ın önünden geçtiğimizi fark ettik. Amerika'dan kalma iki büyük takıntımız var. Bunlardan biri Outback Steak, diğeri ise Cheesecake Factory. Dolayısıyla Outback'i görür görmez hemen içeri daldık. Görevli bize terasta oturmak isteyip istemediğimizi sordu. Biz de olur dedik. Görevliyi takip ettik. Ve terasa çıkınca gözlerimize inanamadık, çünkü fıskiye show gözlerimizin önündeydi ve terasta neredeyse sadece biz vardık. Buranın nasıl olup da bugüne kadar keşfedilemediğine bir anlam veremedik açıkçası. Manzara tek kelimeyle harikaydı. Burj Khalifa'nın gölgesinde karşımızda Souk al Bahar ve fıskiye show. Yemekler zaten muazzam. Daha ne isteyebiliriz ki :)))

Souk Al Bahar

Outback steak; şimdiye kadar bizi hiç yanıltmadı :))

Outback'in terasından Burj Khalifa

Dubai Fountain Show

Showun güzelliği ve yediğimiz yemeklerin mutluluğu içerisinde etrafa mutlu bakışlar atarak otele geri dönüyoruz.
Sabah dinlenmiş bir şekilde uyanıyoruz, bugün Dubai'de son günümüz ve şöyle güzel bir Burj Al Arap fotoğrafı çekememenin ezikliğini yaşıyoruz. Taksiye atlıyoruz ve şoföre en güzel Burj al Arap fotoğrafı nereden çekilirse bizi oraya götürmesini istiyoruz. O da bunun üzerine bizi oteli hemen yanındaki plaja getirdi. Gerçekten de harika fotoğraflar çektik. Hem deniz ve kumsal da harikaydı. Zamanınız varsa girebilirsiniz.

Burj Al Arap

Fotoğraf olayını tamamladıktan sonra sırada Dubai'de en beğendiğim aktivasyon olan Çöl Safarisi var. Turu, gelmeden önce Türkiye'den ayarlamıştık. Çöl safarisini https://www.groupon.ae/ adresinden daha uygun fiyatlarla ayarlayabilirsiniz. Tur günü telefon açıp saat 15.00 gibi bizi belirttikleri yerden alacaklarını söylediler. Saat 15.00-15.30 arası bizi söyledikleri yerden büyük bir jeep ile aldılar. Ardından 1-1,5 saatlik bir yolculukla şehrin dışında bir yere geldik. Kenarda farklı bir jeep bizi bekliyordu, diğer arabaya geçtik. Emniyet kemerlerimizi bağladık ve sonrasında inanılmaz zevkli bir 10-15 dk başladı. Kum tepelerinde çılgınca bir sürüş keyfi. Araba kum tepelerinde sert manevralar yaptıkça bir sağa bir sola savruluyorsunuz. Yalnız safarinin sonunda midenizin bulanma ihtimali çok yüksek, o yüzden tavsiyem mümkünse aç olun.

Çöl Safarisi

Çöl Safarisi

Çöl Safarisi

Bizim aldığımız tur 150 AED civarı bir şeydi. Yalnız tur alırken nelerin tura dahil olduğuna dikkat edin. Bizim turumuza hatırladığım kadarıyla deveye binme, yemek, kına ve gösteriler dahildi. Jeep ile safari bittikten sonra çölün ortasında kurulmuş bir vahaya geliyorsunuz. Burada binmek isteyenler için deve de var. Deveye binip çölde bedeviler gibi kısacık bir tur atıyorsunuz :))

Çöl Safarisi

Girdiğimiz alanda çadırlarla ayrılmış bölmeler var. Buralarda kına yaktırabilirsiniz ya da isterseniz yerel kıyafetler giyip fotoğraf çektirebilirsiniz. Güneş batıp da akşam olunca ortadaki sahnede tennure ya da oryantal dans gösterileri oluyor. Bir yandan da buffet'dan  yemeklerinizi alıyorsunuz. Bence gayet eğlenceliydi. Dubai'de çöl safarisi mutlaka yapılmalı.

Çöl Safarisinde Tennure Show

Çöl safarisinde hatıra olsun diye küçük hediyelikler de alabilirsiniz. Biz de sağda gördüğünüz kumdan yapılmış küçük süsler için pazarlık ediyoruz :)

Aklınıza takılanlar için gulayden@gmail.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Dubai'den sonra biraz da uzaklara gidelim diyorsanız San Francisco gezi yazılarımı inceleyebilirsiniz http://gezginflamingo.blogspot.com.tr/2015/07/san-fransisco.html

3 yorum:

 1. Cok guzel bir gezi yapmissiniz tebrik ederim. Yaziniz cok akici ve bilgi dolu. Tesekurler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim Mustafa Bey, beğenmenize sevindim..

   Sil
 2. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil