Sayfalar

21 Mayıs 2015 Perşembe

BUDAPEŞTE GEZİ REHBERİ

Orta Avrupa'nın İncisi

Macaristan'ın başkenti Budapeşte Orta Avrupa'nın incisi olarak bilinir. Burası düzenli, temiz ve gezilmesi de gayet kolay bir şehir. Süre olaraksa 2-2,5 gün yeter de artar bile. Şehri gezerken biz genelde yürümeyi tercih ettik. Ancak metro,tramvay gibi toplu taşıma seçeneklerinizin  de olduğunu unutmayın sakın, kendinizi çok zorlamaya gerek yok. Ancak Budapeşte'de toplu taşıma saat 23.00'da bitiyor haberiniz olsun. Taksiye gelince, internette Budapeşte ile ilgili şeyler okuduğunuzda hemen herkesin ortak şikayeti taksilerde sabit bir tarifenin olmamasıdır. Gerçekten de öyle; gece tarifesi ayrı, gündüz tarifesi ayrı, Buda tarifesi ayrı, Peşte tarifesi ayrı falan filan.. Bunlarla hiç uğraşmayın. Eğer taksiye binmeniz gerekiyorsa mutlaka şoförle pazarlık edin, fiyatı önceden bağlayın sonra da gönül rahatlığıyla taksiye binin. Peşte'nin merkezinde bazı turistik bölgeler ve Buda tarafında tarihi yapıların bulunduğu Kale bölgesi araç trafiğine kapalı. Dolayısıyla buraları gezmenin en iyi yolu yürümek. 
Budapeşte'de gezilecek yerlere geçmeden önce değinmek istediğim bir iki şey var. İlk olarak aşağıda bahsettiğim fiyatların hepsinin 2017'da geçerli güncellenmiş fiyatlar olduğunu belirtmek isterim (gezginflamingonuz boş durmuyor habire güncelliyor yani :). İkinci olarak da Macaristan bir avrupa birliği ülkesi olmasına rağmen para birimi euro değil, Macar Forinti yani HUF. Bu para birimi bizim gibi dolar ve euro ile sık muhattap olan dolayısıyla da herşeyi 3-3,5 ile çarpmaya alışmış gezginleri korkutmasın, çünkü kabaca HUF-TL çevrimi çok kolay. HUF'tan iki sıfır attığınızda yaklaşık TL değerini bulabilirsiniz. Örneğin 500 HUF kabaca 5 TL. Rahat olun elimizde hesap makinesi ile gezmeyeceğiz yani :)
 Evet bu küçük ve önemli notun ardından kaldığımız yerden devam edelim. Tuna Nehri şehri Buda ve Peşte olmak üzere ikiye ayırıyor. Bu nehir de Londra'daki Thames Nehri gibi boz bulanık bir nehir ancak ona göre daha temiz. En azından kokmuyor. Yine Buda ve Peşte Tuna'nın üzerindeki 7 köprü ile birbirine bağlanıyor. Şehrin Peşte tarafı daha hareketli, Buda tarafında ise daha çok tarihi yapılar bulunuyor. 

Havadan Budapeşte

Sabah saat 08.30'da THY ile yaklaşık 2 saat süren bir yolculuktan sonra Budapeşte'ye vardık. Biz firma toplantısı için gittiğimizden havaalanından transferimizi biz ayarlamadık. O yüzden ilk kez bir yazımda hayati önemi olan havaalanı-merkez transferini es geçiyorum. Lütfen kusurumuza bakmayın :p
Budapeşte'deki ilk durağımız Peşte tarafındaki Kahramanlar Meydanı (Hösök Tere). Bu meydan Macarlar'ın Avrupa'ya gelişlerinin 1000. yılı anısına yapılmış. Meydanın ortasında 36 metre yüksekliğinde Cebrail Sütunu ve bu büyük sütunun etrafında Macar tarihindeki önemli liderlerin heykelleri bulunuyor. Meydanın hemen sol tarafında Mücsarnok Sanat Sarayı, sağ tarafında ise Macaristan Güzel Sanatlar Müzesi bulunuyor.

Kahramanlar Meydanı 

Meydanın hemen soluna döndüğünüzde Mücsarnok Sanat Sarayı'nı göreceksiniz.

2. durağımız Buda tarafındaki Gül Baba Türbesi. Budapeşte'de kaldığınız süre boyunca bol bol Osmanlı izlerini göreceksiniz. Gül Baba Türbesi de bunlardan biri. Sonradan öğrendiğim kadarıyla Gül Baba, Galatasaray Lisesi'nin kuruluşuna öncülük eden isimlerden biriymiş. Zaten bizim açımızdan burayı turistik yapan tek şey Gül Baba'nın türk olması, onun dışında burada görülecek çok da bir şey yok. Eğer vaktiniz kısıtlıysa burayı gönül rahatlığıyla listenizden çıkarabilirsiniz.

Gül Baba Türbesi

Sıradaki durağımız Gellert Tepesi. Burası Budapeşte'nin en yüksek noktalarından biri. Arkamıza Tuna nehrini ve ünlü Macar parlamentosunu alarak havalı pozlar çekip facebook'ta falan paylaşım yapalım diye de manzarası muhteşem gözlem noktaları yapmışlar. Tepenin zirvesinde Özgürlük Anıtı var. Bu anıt Budapeşte'nin 1945'te Rus ordusu tarafından kurtarılmasının anısına, Kızıl Ordu için dikilmiş. Bu arada başta söylemeyi unuttum, Budapeşte kaplıcaları ve hamamları ile de ünlü bir şehir. Gellert bölgesinde de gayet lüks termal banyolar bulunuyor. Budapeşte'ye kadar gitmişken kaplıcalarına gidememenin üzüntüsünü hala daha içimde yaşarım ancak gitmesem de görmesem de yine de şiddetle tavsiye ediyorum. 

Gellert Tepesi

Gellert Tepesinden sonra otele geçiyoruz. Otelimiz Buda tarafında, Matyas Kilisesinin hemen yanındaki Hilton Oteldi. Burası hala ikinci dünya savaşının izlerini taşıyan, Tuna nehri manzaralı gayet güzel bir otel. Ayrıca Buda tarafındaki tarihi mekanlara da oldukça yakın. Ancak akşam 6'dan sonra Budapeşte'de herkes evine çekildiğinden otelin çevresi çok tenha oluyordu. Gece geç saatlere kadar rahatça gezmek istiyorsanız Peşte tarafında daha merkezi bir oteli tercih etmenizi öneririm. Yeme-içme konusuna gelince ilk gün öğlen Peşte tarafında Kaltenberg'de yedik. Genel olarak bakıldığında ben Macar mutfağını hiç beğenmedim. Her şeyden önce porsiyonlar çok küçük, ne gözünüz ne de karnınız doyuyor. Ayrıca yemekler de lezzetsiz geldi. 

Kaltenberg Sörház & Étterem

İlk gün akşam yemeğini ise otelin hemen karşısındaki Fortuna Restoranda yedik. Her ne kadar yemekleri beğenmesem de restoranın için gayet hoştu. Hatta bir grup masa masa gezip müzik çalıyordu, gayet eğlenceliydi. 

Fortuna

Ertesi gün gezmeye otele yakın olan yerlerden başladık. ilk durağımız da hemen otelin bitişiğindeki Matyas Kilisesiydi. Kilise adını, burada iki kez evlenen Kral Matthias'tan almış. Ayrıca bu kilise Osmanlı'nın fethinden sonra da bir süre cami olarak kullanılmış. Günümüzde ise Budapeşte'nin en önemli yapılarından biri. Ayrıca bu kilisede yaz aylarında klasik müzik konserleri de veriliyor. İçine de girip gezebilirsiniz ancak önceki yazılarımda da bahsettiğim gibi bana bütün kiliseler aynı geldiğinden para verip de öyle kilise falan gezmiyorum (pinti miyim neyim :)) Yine de giriş fiyatını söyleyeyim 1400 HUF, yani 14-15 TL.

Matyas Kilisesi

Matyas Kilisesi'nin hemen önündeki küçük meydanda Veba Sütunu, yanındaki küçük meydanda ise St. İstvan'ın heykeli bulunuyor. Bu ülkede en çok duyacağınız isimlerden biri St. İstvan. Kimdir bu İstvan diye soracak olursanız söyleyelim hemen; kendisi Macaristan'ın ilk kralı. Macar devletinin kurucusu olarak kabul ediliyor. İsmi Turul efsanesinde de geçiyormuş. Kendisi din olarak halk adına hristiyanlığı seçmiş ve yayılmasını sağlamış. Kral öldüğünde mumyalanmış ancak daha sonra mezarı açılıp sağ eli çalınmış. Yazımızın ilerleyen kısmında da bahsedeceğim gibi çalınan bu sağ el bulunmuş ve belirli günlerde sergileniyor.

Veba Sütunu Avrupa'nın bir çok şehrinde bulunuyor. Bu da Budapeşteninki

Aziz İstvan heykeli ve Balıkçılar Burcu


Aziz İstvan heykelinin hemen önündeki bu sevimli hayvanla ufak bir bahşiş karşılığında samimi fotoğraflar çektirebilirsiniz :))

Matyas Kilisesi'nin hemen yanında Balıkçılar Tabyası denen, benim Budapeşte'de en beğendiğim yapı var. Burada kendinizi başka bir zaman dilimindeymiş gibi hissediyorsunuz. Ayrıca buradan Peşte tarafının manzarası da mükemmel. Yine bu noktadan ünlü macar parlamentosunu da içine alan harika fotoğraflar çekebilirsiniz. Şunu söylemeliyim ki Budapeşte'de gündüz gezdiğiniz her yeri bir de gece gezmelisiniz. Çünkü macarlar ışıklandırma işini o kadar güzel yapmışlar ki gece her şey daha ihtişamlı ve mükemmel görünüyor. Balıkçılar Tabyası da mutlaka gece görülecekler listesinde yer alıyor.


Balıkçılar Tabyası

Buda tarafındaki önemli yapılardan biri de çeşitli müzelere ev sahipliği yapan Macar Kraliyet Sarayı


Macar Kraliyet Sarayı

Kraliyet sarayının önünden funikülerle aşağı inebilirsiniz. Bu funiküler 1870 yılından beri hizmet veriyor. Buradan Karşınıza Tünel ve karşısında da tüm ihtişamıyla Zincirli Köprü çıkacak. Funikülerin fiyatı 1100 HUF yani 10-12 TL.Arkamızda tarihi funiküleri görüyorsunuz. Funikülerle Kraliyet Sarayından hemen tünelin önüne iniyorsunuz. 


Tünel

Zincirli Köprü

Daha önce de bahsettiğim gibi Tuna nehri boyunca Buda ile Peşte'yi birbirine bağlayan bir çok köprü var ancak bunların en meşhuru Zincirli Köprü. Bu köprü araç ve yaya trafiğine açık. Tabii köprü bu kadar meşhur olunca hakkındaki rivayetler de fazla oluyor. Bunlarda en meşhuru şu; köprünün mimarı köprü bittiğinde herhangi bir kusurla karşılaşırsa intihar edeceğini söylüyor. Köprü tamamlanıp da kullanıma açıldığında küçük bir çocuk köprünün girişinde bulunan aslanın dilinin bulunmadığını fark eder. Bunun üzerine mimar köprüden Tuna nehrine atlayarak intihar eder. Bu hikayeler doğru mudur efsane midir bilinmez ama zincirli köprünün özellikle de gece manzarası muazzam. Zincirli Köprü de gece görülecekler listesinde.


Aslanlı köprünün dili olmayan aslanı :)

Zincirli köprüyü yürüyerek geçiyoruz. İstikametimiz ünlü Macar Parlamento Binası. Macarlar bu bina ile çok gurur duyuyorlar. Gerçekten de çok güzel. Özellikle gece ışıklandırması harika. Zaten gece ışıklandırması ile ödül almış. Dolayısıyla burayı da gece görülecekler listesine ekleyin. Upuzun bir sıra beklemeyi göze alırsanız binanın içini gezdiren rehberli turlara katılabilirsiniz. Fiyatı avrupa birliği vatandaşı olmayan bizlere 5200 HUF yani 50-55 TL (Avrupa birliği vatandaşı olsaydık 2000 HUF- 20 TL ödeyecektik). Parlamento turu için bilet fiyatlarını buradan inceleyebilirsiniz. 


Macar Parlamento Binası

Buda tarafından bakıldığında Macar Parlamento Binasından başka ikinci bir yapı daha hemen göze çarpıyor. İşte bu göze çarpan yapı St. İstvan Bazilikası. Peşte tarafında ziyaret edilmesi gereken en önemli noktalardan biri diyebiliriz. Burası ilk Macar Kralı İstvan'ın onuruna yapılmış. Bazilika 9 tonluk çanı ile Macaristan'ın en büyük çanına sahip ayrıca içeriye girerseniz İstvan'ın mumyalanmış sağ elini de görebilirsiniz. Bazilikanın etrafında bir çok cafe bulunuyor. Oturup biraz dinlenmek için iyi bir adres. Bazilikanın girişi 1600 HUF, 16-20 TL.


St. İstvan Bazilikası

St. İstvan'ın mumyalanmış eli


St. İstvan Bazilikası

Peşte tarafında yürüyüş yapmak isterseniz, bunun için en güzel cadde Andrassy Utca ve tabii ki Vaci Utca. Andrassy Utca üzerinde birbirinden şık mağazalar var, Vaci Utca'yı ise birebir olmasa da bizdeki İstiklal caddesine benzetebiliriz (itiraf etmeliyim ki Vaci Utca bizim İstiklal'in yanında biraz sönük kalıyor). Vaci Utca'da ayrıca bir çok cafe ve restoran da bulunuyor. Dinlenmek için eğlenceli bir yer. Gezerken gözünüze bir çok hediyelik eşya satan dükkan çıkacak. Ancak size tavsiyem buralardan pahalıya alışveriş yapmamanız. Hediyelik eşya alım işini Vaci Utca'nın bir ucundaki Central Market Hall'e bırakın. Burası daha çok yerel halkın bildiği bir yer. Meyve, sebzeden tutun da hediyelik eşyaya kadar birçok şey satılıyor. Şehirdeki birçok yere göre çok daha ucuz.


Central Market Hall

Vaci Utca

Vaci Utca


Vaci Utca

Sıra geldi Tuna nehri gezisine. Peşte tarafında, nehir kenarı boyunca, Tuna gezisi yapan bir çok firma var. Bunlar arasında hafif fiyat farkları bulunabilir. Fiyat da genelde 15-20 euro arasında bir şey tutar (Her yerde karşımıza HUF çıkarken burada nedense euronun sözü geçiyor). Gezinin süresi de değişken. Biz yaklaşık 1 saat süren turu tercih ettik. Arzu ederseniz daha uzun bir zamanda daha geniş bir alanı da gezebilirsiniz. Tuna nehri gezisini akşam güneş battıktan sonra yapmanızı şiddetle öneririm. Çünkü daha önce de bahsettiğim gibi şehrin gece ışıklandırması tek kelime ile muhteşem. Bu arada teknede içecek servisini ücretsiz yapıyorlar. Ayrıca birçoğunda türkçe audio guide da var.


Tuna Nehri Gezisi

Tuna nehri turunu gece yapmanızı öneririm

Budapeşte'ye gelmişken yapmanız gereken en önemli şeylerden biri de Orta Çağ Gecesi. Biz bunun için ikinci gece Sir Lancelot'u tercih ettik. Budapeşte gezimizdeki şüphesiz en zevkli anlardan biriydi. İçeri girdiğinizde kendinizi orta çağda hissetmeniz için tüm şartlar sağlanmış. Çalınan müzikten, kullandığınız bardaklara, garsonların kıyafetlerinden gösterilere kadar her şey harika. Masaya oturduğunuzda yemeğinizi kibar kibar çatal bıçakla yiyeceğinizi sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Öyle çatal bıçak falan yok, Erol Taş gibi eti elinizle yiyorsunuz. Önünüze bir önlük veriliyor. Bardaklar ve sürahiler o dönemde nasıl kullanılıyorsa öyle. Kısacası hem yemekler hem ortam hem de gösteriler çok iyiydi. Listeye ortaçağ gecesini ekleyin, mutlaka yapılması gerekenlerden.Sir Lancelot

Ortaçağ gecesi

Ortaçağ gecesi

Evet bu şirin, sevimli biraz da hüzünlü orta avrupa şehrini anılarımıza ekleyip yeni maceralara yelken açıyoruz. Aklınıza takılanlar için gulayden@gmail.com mail adresinden ulaşabilirsiniz.


Budapeşte'ye kadar gitmişken sanatın başkenti Viyana'yı ziyaret etmeden dönmek olmaz diyorsanız Viyana gezi notlarım size yardımcı olabilir;


http://gezginflamingo.blogspot.com.tr/2015/05/viyana-gezisi.html2 yorum:

  1. Gerçekten Budapeşte harika ve sakin bir şehir.Tekrar gitmiş gibi olduk:) Ben gItmeden önce rehber ayarladım. Arkadaşlar süperlerdi. Havalimani transferini ve şehir turu kusursuzdu ve fiyatları uygundu. ( www.budapestetur.com ) Vaktinizi iyi kullanmak için kesinlikle aynısını yapın derİm. Hele bizim gibi kalabalık grup ve çocuklar var ıse çok fazdalı.Şehri hikayeleri ve tarihiyle gezmek çok zevkliydi. Estergona gelmişken gidin derim. Çigan gecesinde yer bulamadık bir dahaki sefere dedik...

    YanıtlaSil
  2. Güzel paylaşım, devamını dilerim(z).

    YanıtlaSil